آموزش مراقبت ها و بهداشت دوران قاعدگی

در مقاله های قبلی بیماری و راههای درمان نودی به علت پریود شدن اشاره کردیم . بنابراین هر دانش‌آموز دختر بایستی هوشیار بوده و علائم بیماری‌هایی را که مراقبت پزشکی احتیاج دارند، زود تشخیص دهد. مثلا هر گونه تغییر ناگهانی در عادت ماهیانه، مانند طولانی یا کوتاه شدن زیاد، فاصله بین دو قاعدگی، وجود خون ریزی در غیر از دوره قاعدگی، زیاد شدن قابل ملاحظه مقدار خون ریزی، طول کشیدن خون ریزی بیش از هفت روز، نامرتب بودن مکرر زمان قاعدگی، مثلاً یک ماه خیلی زودتر و ماه دیگر خیلی دیرتر از موقع معمول، ترک قاعدگی در یک ماه، عفونت، درد، تورم و هرگونه ناراحتی دیگر در اعضای تناسلی زنانه مستلزم معاینه و تشخیص و معالجه به وسیله پزشک می باشد.

بهداشت دوران پریودی

در دوران خون ریزی قاعدگی، برای رعایت نظافت دستگاه تناسلی از نوار بهداشتی استفاده شود. حداکثر هر چهار ساعت یک بار نوار بهداشتی تعویض شود و لباسهای زیر زود به زود عوض شوند.  حمام کردن، در دوران خونریزی قاعدگی، از بدبو شدن جلوگیری می کند و باعث سلامتی، نشاط و رفع کسالت و خستگی و نیز تسکین درد می شود. ضمناً در دوران قاعدگی حتی الامکان از نشستن در وان و سطح حمام خودداری گردد و بطور ایستاده حمام گرفته شود.

شستشوی ناحیه تناسلی بعد از هر بار رفتن به دستشویی انجام شود.

در دوران قاعدگی هیچ محدودیتی در فعالیت فیزیکی نیاز نیست تنها کافی است در این دوران به منظور جبران خون از دست رفته، غذاهای مقوی مثل شیر، گوشت، تخم مرغ، سبزیجات و میوه جات تازه را در برنامه غذایی گنجاند.

 تاریخ عادت ماهانه خود را در تقویم شخصی خود یادداشت کنید.

رژیم غذایی متعادل، خواب و استراحت کافی، پیاده روی و ورزش و نیز رعایت پاکیزگی بدن در سلامت فردی نقش اساسی دارد.  تغذیه خوب دختران در دوران کودکی و نیز زمان بلوغ تضمین کننده سلامت دوران مادری است.

period-calendar-tampon-stock-today-160304-tease-01_c8672bde663c26c1cfed5a908aa61732.today-inline-large بهداشت دوران قاعدگی

بهداشت دوران قاعدگی

در زمینه بهداشت دستگاه تناسلی توصیه های زیر به دختران نوجوان می شود:

در خانم ها به دلیل نزدیک بودن مقعد با فرج و نیز مجرای خروج ادرار، امکان انتقال انواع میکروب ها به دستگاه تناسلی و نیز دستگاه ادراری موجود دارد و می‌تواند سبب پیدایش عفونت های رحمی و ادراری شود؛ بنابراین برای پیش گیری از وقوع آن، به هنگام طهارت، باید ابتدا فرج و سپس مقعد شسته شود و پس از آن، ناحیه با دستمال تمیز، خشک گردد. هیچ گاه نباید با دست آلوده و کثیف طهارت گرفت و باید از شستشوی خود با آبهای راکد و آلوده خودداری نمود.

مطالب مرتبط:

دسته ها: عمومی

دیدگاه ها غیر فعال شده اند

چطوری شارژ همراه اول بگیرم

دریافت شارژهای تلفنی نیز همانند پرداخت قبوض امروزه بطرق مختلف […]

چطوری بلیط قطار بگیریم

همه چیز درباره خرید اینترنتی بلیط قطار / پیشرفت و […]

قرص برنج از کجا بخرم

این قرص قابل تهیه از فروشگاه های سموم کشاورزی و […]

پیامک روز ارتش جمهوری اسلام

پاسداری از تمامیت ارضی ، استقلال و نظام جمهوری اسلامی […]

آهنگ سریال ترکیه ای زندگی گ

۱۹ فروردین , ۱۳۹۷  توسط فرناز سهیلی · Published ۱۹ […]

حاميان

  • شرکت فیام صنعت ، یو پی اس
  • سئو
  • پمپ آب
  • سوابق بیمه