در انتظار شکوفه زدن آزادی در جشن گلریزان

هفت برکه (گریشنا): زندانیان جرایم غیرعمد در گلریزان سخاوت و بزرگی، در انتظار شکوفه‌ زدن آزادی لحظه‌شماری می‌کنند.

به گزارش خبرنگار هفت‌برکه، برنامه جشن گلریزان روز چهارشنبه سی و یکم خردادماه از ساعت ۱۷:۴۷ دقیقه در دانشکده علوم پزشکی گراش برگزار می‌شود. مهدی مهرابی، نماینده کارگروه برگزاری جشن گلریزان، می‌گوید: همه‌ی هشهریان برای حضور در این مراسم دعوت هستند تا با حمایت‌های مادی و معنوی خود، زندانیان جرایم غیر عمد را دلگرم کنند. از مسئولینی در زندان لار، دادگستری و دادگاه گراش نیز برای شرکت در این برنامه دعوت شده است. فرودی، فرماندار شهرستان؛ حجت‌الاسلام شاه‌چراغ، امام جمعه شهر؛ معتمدین و خیرین و همچنین خانواده‌های زندانیان نیز به عنوان مهمان در این برنامه حضور خواهند داشت. رنجبر، رییس دادگاه گراش؛ امام جمعه؛ فرماندار گراش؛ حجت‌الاسلام سید جواد معصومی؛ و یک نماینده از دادستانی یا زندان لار در این مراسم سخنرانی خواهند کرد. یک نماینده از کارگروه نیز جزییات برنامه را ارائه خواهد کرد.»

مهرابی در ادامه برنامه‌ی سخنرانی‌ها اشاره می‌کند: «یکی از خانواده‌های زندانیان برای آمدن به پشت تریبون و انجام سخنرانی در این مراسم درخواست داده است، که با توجه به محدودیت فرهنگی و اجتماعی شهر، در جلسه کارگروه که امروز سی‌ام خردادماه تشکیل خواهد شد، این موضوع هم بررسی و درباره‌ی انجام یا لغو این سخنرانی تصمیم‌گیری خواهد شد.»

مهرابی هدف اصلی از برگزاری این مراسم را آزادی زندانیان جرایم غیر عمد اعلام کرد و گفت: «هدف اصلی ما آزادی زندانیان جرایم غیر عمد است، اما این که چرا ما واژه حمایت را به کار بردیم به این دلیل که ممکن است به هر دلیل ما نتوانیم زندانی را آزاد کنیم، حتی اگر جرم غیر عمد داشته باشد. ما واژه حمایت را به کار بردیم تا سعی کنیم هم از خود زندانی‌ها و هم از خانواده‌ی آن‌ها حمایت کنیم.»

او در توضیح نحوه دریافت کمک‌ها می‌گوید: «ما شماره حساب و شماره کارتی را اعلام کردیم که افراد می‌توانند مبالغی که مد نظر دارند را به این کارت واریز کنند. حضوری هم می‌توانند به بانک انصار مراجعه و مبالغ را پرداخت کنند. ضمن این که ما در محل برگزاری جشن، باجه‌ای راه‌اندازی خواهیم کرد که عزیزان حاضر در مراسم جشن بتوانند به هر نحو ممکن با پرداخت پول یا ارائه چک و همچنین انتقال وجه با دستگاه‌های کارت‌خوان سیار و رسید تعهد پرداخت، کمک‌ها و مبالغ خود را به حساب مورد نظر واریز کنند.»

او در معرفی عوامل برگزاری این مراسم اشاره می‌کند: «در مورد عوامل برگزاری، یک بخشی سازمانی وجود دارد و یک بخش هم مجموعه مردم‌نهادی است که تشکیل شده است. ما از طریق دادگاه گراش، نماینده فرمانداری و نماینده زندان جلسه‌ای را در محل شورا ترتیب دادیم و افرادی مشخص شدند که برگزاری جشن را برای اولین سال به این شکل در گراش به عهده بگیرند. با حضور این عزیزان، افرادی انتخاب شدند که بیایند و این کار را انجام دهند در هسته اصلی پیگیری انجام کار، دوستانمان در شورای چهارم و شورای پنجم فعال بودند. البته میزان فعالیت و میزان مشارکت افراد متغیر بود، ولی همه دوستان پای کار بودند. همه جلسات و کارگروه‌ها در محل شورا برگزار شد.»

نماینده کارگروه برگزاری جسن می‌گوید: «اما در هسته‌ای که به عنوان هسته‌ی مرکزی انتخاب شد تا این کار انجام شود و شکل بگیرد و پایه‌گذاری شود و به این مرحله برسد، می‌‍توانیم از آقای حبیب‌الله مهرابی، حاج مصطفی خورشیدی، مهندس مرتضی وقارفرد، خانم فوزیه ناصری، عزیز نوبهار، خانم خواجه، دکتر لطافت، سعید جعفری، محمدامین رحیمی، خانم شیبانی و مهندس جعفری نام ببریم. در لایه‌ی بعدی این هسته، ما از حمایت و مساعدت دکتر فتحی، حسنی و حاج احمد درویشی و امرالله مهروری که قبول مسئولیت کردند نیز برخوردار هستیم. دوستان در رسانه‌های محلی گراش، مدیران رسانه‌ها و مدیران کانال‌های فضا‌های مجازی نیز در بخش تبلیغات و نشست‌ها، اطلاع‌رسانی و برگزاری مراسم ما را همراهی کردند.»

مهرابی در ادامه گفت: «با توجه به این که همه اعضا قائل به انجام فعالیت بودند و درگیر کار تیمی بودند، ما در این مجموعه فردی با نقش محوری نداریم. یعنی هیچ کسی نقش محوری را در این کارگروه ایفا نمی‌کند، بلکه روند را ما این‌طور تعیین کردیم که موضوعی مشخص می‌شود، این موضوع در دستور کار قرار می‌گیرد، و هر فرد با توجه به علاقه و تخصص و با توجه به نیازی که هست، بخشی از این موضوع را به عهده می‌گیرد. نقش افراد متناسب با موضوع مطرح شده درکارگروه و موضوعی که در اولویت فعالیت است، مشخص می‌شود. پس این‌جا نقش افراد را ما بر اساس موضوع مشخص می‌کنیم و هیچ کدام از افراد نقش محوری راجع به این مساله ندارند.»

گریشنا | خبر و فرهنگ در گراش