روش هاي ضد بارداري

روش هاي ضد بارداري کدامند ؟

در مقاله قبلی دانستنی های جنسی ۷ روش برای جلوگیری از حاملگی را بیان کردیم. با ما همراه باشید تا روش هاي ضد بارداري را بیان کنیم.

۸) رفع حاملگی پس از مقاربت

گاهی اوقات زن و مرد به طور ناخواسته یک مقاربت انجام می دهند که خطر حاملگی دارد. مثلا در حین آمیزش، کاندوم پاره می شود و یا اتفاقاتی شبیه به این؛ یک روش جالب و بسیار آسان برای از بین بردن خطر حاملگی در این گونه موارد وجود دارد که تقریبأ در هر شرایطی قابل انجام است ولی اکثر خانواده‌ها از آن بی اطلاع هستند.

روش مزبور که به «قرص روز بعد» شهرت دارد به این ترتیب است: پس از انجام مقاربت تا حداکثر ۷۲ ساعت بعد، باید ۲ قرص ضدبارداری از نوع HD یکجا خورده شود و ۱۲ ساعت بعد نیز ۲ قرص دیگر یکجا خورده شود (بجای ۲ قرص HD می توان ۴ قرص LD خورد). با خوردن همین ۴ قرص احتمال حاملگی به میزان /۹۹ درصد از بین می‌رود. اگر در اثر مصرف قرصها، حالت تهوع شدید ایجاد شود می‌توان یک آمپول ویتامین ب۶ (B6) بطور عضلانی تزریق نمود. اگر چند روز پس از مصرف این قرصها قاعدگی پیش بیاید امری طبیعی و نشانۀ برطرف شدن احتمال حاملگی است.

comparison-of-birth-control-methods روش هاي ضد بارداري

روش هاي ضد بارداري

۹) داروهای ضدبارداری تزریقی

در حدود۳۰ سال از کشف داروهای ضد ضدبارداری تزریقی می گذرد و در ۱۵ سال اخیر مصرف این داروها برای جلوگیری از حاملگی بسیار رایج شده است. امروزه نزدیک به ۱۵۰ کشور جهان به میزان قابل توجهی از این داروها استفاده می‌کنند و خوشبختانه کشور ما نیز اخیرأ برای بهره‌گیری از آن گام موثری برداشته است و در بسیاری از شهرها تزریق این آمپول ها بطور رایگان انجام می شود.

به طور کلی ۲ آمپول ضدبارداری وجود دارد که عبارتند از: DMPA(دپوپروورا) و     NET-EN. این داروها با مکانیسم های زیر موجب جلوگیری از حاملگی می‌شوند:

۱- جلوگیری از تخمک گذاری.

۲- افزایش چسبندگی و غلظت ترشحات دهانۀ رحم و جلوگیری از ورود اسپرم به رحم.

۳- جلوگیری از حرکت تخمک در لولۀ رحم.

۴- نامساعد کردن مخاط رحم برای جایگزینی تخم در آن.

نحوه مصرف: آمپول DMPA هر ۳ ماه یکبار تزریق می‌شود و آمپول NET-EN هر ۲ ماه یکبار باید تزریق شود.

۱۰) کاندوم (کاپوت)

کاندوم یا کاپوت، یک سر پوش پلاستیکی است که در هنگام آمیزش بر روی آلت تناسلی مرد کشیده می‌شود تا از ریختن مایع منی بداخل مهبل و ایجاد حاملگی جلوگیری شود. کاندوم ها در دو اندازۀ کلی ساخته می شوند: غربی و آسیائی، اولین بار که کارخانجات آمریکائی برای کشور تایلند، کاندوم تولید کردند، بعلت بزرگی کاندومها برای مردان تایلندی، اکثر آنها در هنگام مقاربت از آلت تناسلی خارج شدند و این مسئله منجر به یک تنش دیپلماتیک در روابط دو کشور گردید!

بهمین علت دست اندرکاران ساخت کاندوم بر آن شدند که ابعاد آلت تناسلی مردان آسیائی را اندازه گیری نمایند. طول متوسط آلت مردان آسیائی در هنگام نعوظ، ۱/۱۳ سانتی متر و محیط (دور تا دور) آن ۱۱ سانتی متر است. در ژاپن هر مرد، کاندوم مناسب خود را به سازنده سفارش می‌دهد. مواد سازنده کندومها متفاوت است و در اینجا مجال بحث در این باره وجود ندارد. در کشورهای غربی، برخی کارخانجات، کاندومهائی را از ۹۱رودۀ گوسفند و گلیکول تهیه میکنند که برخلاف پلاستیک، گرما و حس را خیلی بهتر منتقل میکند و در هنگام مقاربت، تماس جنسی را رضایت بخش تر می نماید.

contra روش هاي ضد بارداري

روش هاي ضد بارداري

۱۱) بستن مجرای تناسلی مرد (وازِکتومی)

از هر بیضۀ مرد یک مجرای منتقل کنندۀ منی خارج می شود که برای سهولت درک، می توان آن را مجرای تناسلی نامید. بنابراین اگر این مجرا در بالای بیضه قطع شود، مرد می تواند فعالیتهای جنسی خود را مثل سابق ادامه دهد بدون اینکه از حاملگی وحشت داشته باشد؛  به این عمل در پزشکی «وازِکتومی/ Vasectomy» می گویند. انجام این عمل باید به میل و ارادۀ خود مرد باشد چرا که پس از عمل، احتمال بچه دار شدن تقریبأ صفر است. ولی مزایای این روش بسیار زیاد و عوارض آن بسیار ناچیز است، بهمین علت تا سال ۱۹۸۳ (حدود ۱۰ سال پیش) در هندوستان ۲۴ میلیون مرد و در آمریکا  ۱۳ میلیون مرد مجرای تناسلی خود را بسته بودند.

سوالی که تمام مردان از پزشک می پرسند این است که آیا پس از عمل، توانائی جنسی آنها بعنوان یک مرد، ادامه خواهد یافت؟ پاسخ مثبت است، تمامی مردانی که تحت عمل وازِکتومی قرار می‌گیرند میل جنسی، آمیزش و صفات جنسی مردانه (از جمله کلفتی صدا و موی صورت) را بطور طبیعی خواهند داشت و کمترین تغییری در این ویژگیها ایجاد نخواهد شد و نیز اندازۀ بیضه ها کوچک نخواهند شد.

 

مطالب مرتبط: