مرگ، پایان داستان پدر لب‌اشکنی نبود

هفت‌برکه (گریشنا): با موافقت خانواده مرحوم عبدالرحمن اسدی مرگ او به سه نفر زندگی بخشید.

کبد و کلیه‌های مرحوم عبدالرحمن اسدی ۵۰ ساله اهل لب‌اشکن فداغ که بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بود پس از رضایت بستگان او به سه بیمار نیازمند اهدا شد.

عطریه احمدی مسئول اتاق عمل بیمارستان گراش گفت:‌«عمل جراحی را صبح پنجشنبه ۱۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ دکتر شامحمد از شیراز در اتاق عمل بیمارستان امیرالمومنین علی علیه السلام گراش انجام و اعضاء اهدا شده به شیراز منتقل شد. کلیه‌های مرحوم به دو نفر و کبد او به یک نفر پیونده زده خواهد شد و آنان را از رنج بیماری رها می‌کند.»

احمدی از خانواده‌های افراد دچار مرگ‌مغزی خواست که به موضوع اهدای عضو فکر کنند: «مرگ عزیزان سخت است اما خود افراد خانواده با هم صحبت کنند و از پزشکان معتبر هم مشاوره بگیرند. این عملی خداپسندانه است و نباید در آن به حرف مردم تکیه کرد. اطلاع‌رسانی و تبلیغات بیشتر در مورد اهدا عضو می‌تواند به خانواده‌ها در این تصمیم سخت کمک کند.»

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی گراش،‌دکتر احمد عبداللهی رییس دانشکده علوم پزشکی از خانواده مرحوم عبدالرحمن اسدی به خاطر این عمل خداپسندانه تقدیر کرد.

این نخستین عمل اهدای عضو در بیمارستان گراش در سال ۱۳۹۶ است. دقیقا یک سال پیش در ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ نیز اعضای بدن سیده سکینه هاشمی با موافقت عبدالله فضلی فرزند او و بخشدار گراش، اهدا شد. (خبر در گریشنا) 

افراد برای دریافت کارت اهدا عضو می‌توانند به بخش ICU بیمارستان گراش مراجعه کنند. معصومه نوروزپور از بخش ICU بیمارستان گراش گفت:«برای ثبت نام، داشتن شناسنامه و نیز دانستن گروه خونی الزامی است.»

نوروزپور گفت: «هر چند افراد بالای ۱۸ سال نیاز به رضایت خانواده ندارند لیکن، خانواده‌ها نیز باید از این امر مطلع باشند و حتی اگر خانواده‌ها اطلاع نداشته باشند، زمانی که نیاز باشد اهداء عضو انجام شود، حتی در صورت داشتن کارت اهداء عضو، رضایت خانواده نیز مهم است.»

دوباره حادثه با موتورسیکلت

شنبه ۱۴ بهمن‌ماه حدود ساعت ۱۷ برخورد موتورسیکلت با توده مصالح در ورودی فداغ باعث مرگ مغزی عبدالرحمن اسدی شد و بعد از ۵ روز سرانجام با اهدای عضو زندگی این پدر ۵۰ ساله پایان یافت.

کیخسرو سهیلی عضو شورای اسلامی روستای حسین‌آباد که در محل حاضر بوده است، در مورد نحوه وقوع حادثه به هفت‌برکه گفت: «محل کار مرحوم فیشور بود. موتورسیکلت از پمپ‌بنزین به سمت فداغ در حرکت بوده که مصالح را بدون تابلو در جاده ریخته بودند. موتورسیکلت با آن‌ها برخورد و پرتاب می‌شود. آقای اسدی از ناحیه جمجمه دچار آسیب شده بود. با اورژانس تماس گرفتیم اما دیدیم که وضع مصدوم وخیم است و خون از گوش و دهان‌اش خارج می‌شود. چون آمدن اورژانس از گراش یا ارد به فداغ طول می‌کشد، او را با یک پرایدبار به درمانگاه فداغ بردیم. که خانم‌ها دکتر ستوده و دکتر مردانی کارهای اولیه را انجام دادند و بعد به بیمارستان گراش اعزام شد.»

این چندمین حادثه برای شهروندان لب‌اشکن در سال ۱۳۹۶ است که مهم‌ترین آن مرگ دو لب‌اشکن به دلیل واژگونی خودرو در جاده بندرعباس و مرگ یک نفر در واژگونی پژو ۴۰۵ در جاده فداغ- خلیلی بود. (خبر در گریشنا) حادثه این هفته شنبه ۱۴ بهمن‌ماه در بلوار ورودی فداغ روبه‌روی اتفاقات برق فداغ رخ داد. به نظر سهیلی دلیل اصلی حادثه عدم نصب تابلو خطر در کنار مصالح بوده است: «اگر پیمانکار در کنار شوسه‌ها تابلو گذاشته بود این حادثه رخ نمی‌داد. جاده فداغ -لب‌اشکن این همه کشته می‌دهد، مدیرکل راه و شهرسازی لطف کنند و جاده را بررسی کنند.»

پدر شش فرزند

علی قاسمی از بستگان مرحوم اسدی در مورد روند موافقت با اهدای عضو گفت: «اهدای عضو خواسته خود مرحوم در زمان زندگی‌شان بود و چند بار در این مورد گفته بود. بعد از اعلام مرگ مغزی هم با برادرش صحبت کردیم و آن‌ها هم موافقت کردند.»

علی قاسمی در مورد خانواده اسدی می‌گوید: «مرحوم دارای شش دختر و دو پسر خردسال است و با کارگری زندگی می‌کرد.  همچنین یکی از دختران او از ناحیه دست معلولیت دارد و تحت پوشش بهزیستی گراش است.»

به گزارش هفت‌برکه با توجه به وضعیت خانواده اسدی لازم است هر چه سریع‌تر برای تحت پوشش قرار دادن خانواده او اقدام شود. مراسم تدفین عبدالرحمن اسدی امروز پنجشنبه ۱۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در روستای لب‌اشکن برگزار می‌شود. حضور افراد به ویژه مسئولین می‌تواند در کنار التیام به خانواده داغدیده، کمکی به ترویج اهدای عضو باشد.

روستای لب‌اشکن یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان گراش است که در ۱۰ کیلومتر غرب فداغ و فاصله ۹۵ کیلومتری مرکز شهرستان گراش قرار دارد.

گریشنا | خبر و فرهنگ در گراش