پدافند غیر عامل دستور کار هشتمین جلسه شورای اداری

هفت برکه (گریشنا): هشتمین جلسه‌ی شورای اداری شهرستان با موضوع پدافند غیرعامل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار هفت برکه: امروز، چهارشنبه، دهم آبان ماه جلسه‌ی شورای اداری با حضور فرودی، فرماندار شهرستان، حجت‌السلام شاه‌چراغ، امام جمعه شهر و مسئولین و روسای ادارات برگزار شد.

امام جمعه گراش: همه نهادها زیرمجموعه پدافند غیرعامل هستند

حجت‌السلام شاه‌چراغ با آرزوی بهره بردن از روزهای پایانی ماه صفر صحبت‌های خود را آغار کرد و گفت: «عنوان پدافند غیر‌عامل عنوان جدیدی در سیاست داخلی کشور است، اگر چه کارکرد آن از گذشته وجود داشته است ولی امروزه به آن توجه بیشتری می‌شود چون حوزه‌های وسیعی را شامل می‌شود. در گذشته تهاجم دشمن تهاجمی نظامی بود و اما امروز جنگ و تهاجم دشمن در قبال ایران گسترده‌تر و خیلی از مسائل و حوزه‌ها از جمله در حوزه‌های بهداشت، فناوری هسته‌ای، اقتصادی و… شامل می‌شود و از این روز تمام نهاد‌ها، ارگان‌ها و ادارات زیرمجموعه پدافند غیرعامل می‌شوند و هر کسی در حوزه و تخصص خود می‌بایست مسئولیت خود را انجام دهد. ما باید با تهاجمی که از باب اقتصادی بر کشور وارد می‌شود آشنا باشیم. اگر راهبرد دفاعی متحد و منسجم داشته باشیم می‌توانیم در برابر تهاجم دشمن قد علم کنیم در غیر این صورت نتیجه‌ای نخواهد داشت.»

او با این مقدمه که در مباحث فرهنگی دشمن جنگ نرم و مقابله با ارزش‌های انقلاب و اسلام را آغاز کرده است، ادامه داد: «در جنگ نرم در بحث مباحث فرهنگی و ارزش‌های انقلاب دفاعیات داشته باشیم و هر کسی در حوزه خود مسئول است. در موضوع هفتم آبان تهاجم گسترده‌ای داشتیم و اگر برنامه‌ی منسجمی از طرف نیروهای امنیتی و مسئولین صورت نمی‌گرفت، معلوم نبود چه اتفاقی می‌افتاد. وظیفه مسئولین است که روی دفاع از ارزش‌های انقلاب و مبارزه با سلطنت‌طلبان حساسیت داشته باشند اگر دفاع نمی‌کنیم، ترویج نکنیم. تحریم‌هایی که قبلا به بهانه هسته‌ای بر کشور تحمیل می‌شد همان‌طور که رهبر انقلاب پیش‌بینی کرده بود امروز به بهانه‌های دیگر ادامه دارد. آن‌ها دست از سر ملت ایران برنمی‌دارند تا زمانی که آرمان‌ها و هویت ما را از ما بگیرند. تا زمانی که هویت داریم دشمنی استکبار ادامه دارد.»

حجت‌الاسلام شاه‌چراغ در پایان به سیزدهم آبان ماه نیز اشاره کرد و گفت:« امیدوارم همه ما در هر موقعیتی که قرار داریم جدا از مسئولیت و تخصص خودمان قدر خون شهدا را بدانیم و دفاع جانانه‌ای از ارزش‌های اسلامی داشته باشیم تا حداقل قدری از خون‌ها را با کارها و فعالیت خود جبران کنیم.»

فرماندار: شهرک صنعتی تولید برق خورشیدی در گراش ساخته می‌شود

فرودی، فرماندار شهرستان نیز با تسلیت ایام سوگواری اربعین حسینی و تبریک روز دانش‌آموز و هفته بسیج دانش‌آموزی و مبارزه با استکبار، گفت: «این ایام مصادف با هفته پدافند غیرعامل است هر چند این موضوع برای همه کشورها مهم است اما به جهت شرایطی که کشور ما دارد و ماهیت انقلاب این موضوع برای ما اهمیت ویژه‌تری دارد. سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که تفاوت پدافند غیرعامل با مباحث بحران و مدیریت ستاد بحران چیست و چه لزومی به تشکیل هر دو شورا است. باید بگویم که این دو یک تفاوت ماهیتی با هم دارد. کار هماهنگی مدیریت بحران مقابله با اتفاقات طبیعی است که جنبه خصمانه و دشمنی ندارد اما پدافند غیرعامل ناشی از اقدامات خصمانه دشمن است. به کارهایی که انجام می‌دهیم تا کار خصمانه دشمن را خنثی کنیم پدافند غیرعامل می‌گوییم.»

فرماندار شهرستان به روش‌های مختلف آسیب دشمن به کشور اشاره می‌کند و می‌گوید:«در مبحث سخت‌افزاری،اقدامات اجتماع محور از جمله ایجاد زمینه برای آشوب‌های خیابانی و تجمع، اقدامات سایبری و مختل کردن سیستم ارتباطی جامعه، اقدامات بیولوژیکی در حوزه‌های مختلف مانند تغییرات ژنیتیکی، بهداشت و زراعت از جمله راهکار دشمن برای آسیب‌رسانی است. یکی از راه‌های آمادگی جامعه آموزش است. اول مسئولین آموزش ببیند و بعد این آموزش را فراگیر کنند. خوشبختانه در مبحث پدافند غیرعامل موفق شدیم جلو بسیاری از اقدامات خصمانه دشمن که در جامعه رواج پیدا کرده است را بگیریم.»

او در ادامه روش‌های مقابله در برابر پدافند غیرعامل را لیست کرد و گفت:«مصون‌سازی در همه حوزه‌ها، ایجاد روحیه خودباوری در حوزه‌های اجتماعی، آمادگی مستمر و دائمی در همه زمینه‌ها، حفظ سرمایه ملی در برابر تهدیدات سایبری، تلاش در جهت سلامت جامعه و گسترش بهداشت، استحکام‌بخشی به زیرساخت‌هایی شهرها و روستا‌ها، حفظ سرمایه‌های کشور مانند از جمله روشهای دفاعی است که در حوزه پدافند غیرعامل می‌توان به کار برد.»

فرودی از رایزنی برای ایجاد شهرک صنعتی تولید برق خورشیدی در گراش نیز خبر داد و گفت:«ما در حال رایزنی با وزارت نیرو هستیم تا یک شهرک صنعتی تولید برق خورشیدی را به راه بیاندازیم. نامه‌نگاری‌ها انجام شده و موافقت‌های لازم نیز گرفته شده است.»

موضوع آخری که فرودی به آن پرداخت تکریم دکتر علی‌رضایی، رئیس سابق اداره دامپزشکی شهرستان گراش و معارفه دکتر ایزدی بود. او در این بخش می‌گوید:«دکتر علی‌رضایی طبق تمایل خودشان خدمت را در اطراف شیراز ادامه می‌دهند. ایشان یکی از مدیران موفق ما بودند که با دقت کارها را پیگیری می‌کردند و در حوزه فعالیت خودشان خوب عمل کردند. به جای او دکتر ایزدی از نیروهای باتجربه در حوزه‌ی دامپزشکی در گراش مشغول خدمت خواهند شد که برای ایشان آرزوی توفیق داریم.»

علی‌رضا بدیع‌زادگان به نمایندگی از آموزش و پرورش و سپاه پاسداران به ارائه نکات آموزشی و تعاریف پدافند غیرعامل پرداخت.

 

 

 

گریشنا | خبر و فرهنگ در گراش