چرا پریود میشویم (قاعدگی و دوره های قاعدگی)

در مقاله های قبلی بیماری و راههای درمان نودی به راههای کاهش درد پریودی اشاره کردیم . با ما همراه باشید تا به سوال چرا پریود میشویم پاسخ بدهیم. به خونریزی دوره ای رحم را قاعدگی یا عادت ماهانه می‌گویند. از زمان شروع خونریزی قاعدگی تا شروع خونریزی بعدی، دوره قاعدگی نامیده می شود. بیشتر دختران در مورد اولین چرخه ی قاعدگی، احساس ترس، تنفر و خجالت دارند.

 اولین قاعدگی برای دختران جوان یک واقعه ی سانحه مانند می باشد که برای روبه رو شدن با آن به کمکهای عاقلانه بزرگترها احتیاج دارند. بدن شخص غیر بالغ در سن ۹ تا ۱۱ سالگی شروع به تغییر می کند که این تغییرات شامل افزایش رشد موهای بدن، رشد پستانها و در طی جریان رشد، چند اینچ افزایش طول قد می باشد. شروع اولین قاعدگی بین سن ۸ تا ۱۶ سالگی طبیعی تلقی شده و در سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی قطع می شود.

میزان خونریزی پریودی چقدر است؟

میزان خون ریزی از فردی به فرد دیگر متغیر است و رنگ خون می تواند از قرمز روشن تا قهوه ای تیره باشد. معمولا خون ریزی ۵-۳ روز طول می‌کشد و هر ۳۲-۲۵ روز تکرار می‌شود. در برخی زنان تغییرات در این دوره کم است ولی برخی دیگر ادم، انقباض، تغییر رفتار، افزایش وزن، حساسیت پستانها، اسهال و یبوست را تجربه می کنند.

How-to-make-your-period-come-faster-tips چرا پریود میشویم

چرا پریود میشویم

بی نظمی پریودی در ابتدا طبیعی است.

طول مدت دوره قاعدگی در یک خانم عمدتأ ثابت نیست. باید دانست بی نظمی قاعدگی در ابتدای شروع آن امری طبیعی است و معمولاً از شروع اولین قاعدگی تا ایجاد قاعدگی های منظم حداکثر دو سال طول می‌کشد. طول مدت خون ریزی قاعدگی بطور متوسط بین ۳ تا ۷ روز است.  طی این مدت تقریباً ۳۵ سانتی متر مکعب خون از بدن خارج میشود. وجود درد در روزهای اول قاعدگی مسئله‌ای طبیعی است.

قاعدگی یک عمل طبیعی بدن است و آن را نباید یک بیماری یا حالت غیر طبیعی دانست. متاسفانه زندگی امروز بشر، غالبأ از مجرای طبیعی خود خارج شده و ناراحتی ها و فشارهای ناشی از آن، این عمل طبیعی را با اختلالاتی مواجه می سازد، به طوری که ناراحتی ناشی از قاعدگی، نظیر قاعدگی دردناک روز به روز در حال افزایش است.

تشریح و فهمانیدن قاعدگی به دانش آموز دختر، با زبان بسیار ساده که قابل فهم باشد اهمیت فراوان دارد، در این مورد باید گفت: بدن شما همان طور که در بیرون رشد می کند، در داخل هم در حال رشد است. باید تأکید نمود که قاعدگی یک عمل طبیعی و بهداشتی و جزئی از رشد و تکامل بدن است. بالغ شدن در برابر مزایایی که دارد، مسئولیتهایی را نیز به عهده انسان می‌گذارد که بایستی آنها را قبول نمود.

 چرا خون ریزی قاعدگی اتفاق می‌افتد؟ در واقع چرا پریود میشویم ؟

در دوره قاعدگی، اعمال متقابل و پیچیده بین مغز، تخمدانها و رحم رخ می‌دهد. روز اول خون ریزی را روز اول قاعدگی می نامند، در طی خونریزی قاعدگی، پوشش داخل رحم همراه با مقداری خون ریزش می یابد و پس از اتمام دوره خون ریزی دیواره ی رحم تحت اثر هورمونهای ترشح شده از تخمدان، شروع به رشد می کند. وقتی فاصله بین دو قاعدگی ۲۸ روز است، در حوالی روز چهاردهم تخمک گذاری صورت می گیرد و یک تخمک از تخمدان آزاد می شود و ترشح هورمونها ادامه می یابد. در این زمان علاوه بر افزایش میزان ترشحات دستگاه تناسلی، رشد دیواره رحم ادامه می یابد تا زمانی که مقدار ترشح این هورمونها کم می‌شود و شروع به ریزش می‌کند و دوره جدید قاعدگی شروع می شود.

مطالب مرتبط:

دسته ها: عمومی

دیدگاه ها غیر فعال شده اند

چطوری شارژ همراه اول بگیرم

دریافت شارژهای تلفنی نیز همانند پرداخت قبوض امروزه بطرق مختلف […]

چطوری بلیط قطار بگیریم

همه چیز درباره خرید اینترنتی بلیط قطار / پیشرفت و […]

قرص برنج از کجا بخرم

این قرص قابل تهیه از فروشگاه های سموم کشاورزی و […]

پیامک روز ارتش جمهوری اسلام

پاسداری از تمامیت ارضی ، استقلال و نظام جمهوری اسلامی […]

آهنگ سریال ترکیه ای زندگی گ

۱۹ فروردین , ۱۳۹۷  توسط فرناز سهیلی · Published ۱۹ […]

حاميان

  • شرکت فیام صنعت ، یو پی اس
  • سئو
  • پمپ آب
  • سوابق بیمه