۵ میلیارد تومان بودجه توسعه متوازن شهرستان، تقسیم شد

هفت‌برکه (گریشنا): در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان گراش، پنج میلیارد و دویست میلیون تومان بودجه توسعه متوازن بین ادارات گراش توزیع شد.

به گزارش خبرنگار هفت‌برکه جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان گراش به ریاست فرماندار گراش ظهر سه‌شنبه ۲۵ مهرماه در فرمانداری گراش برگزار شد. سیروس کشکولی کارشناس سازمان برنامه و بودجه از مرکز استان در این جلسه حضور داشت.

بودجه‌های شهرستان ۱۰۱ درصد افزایش یافته است

فرماندار گراش در توضیح پروژه‌های اصلی شهرستان گفت: «سال ۹۲ کل اعتبارات مصوب شهرستان ۶ میلیارد تومان بود و از آن مبلغ حدود ۱۰ درصد یعنی ۶۰۰ میلیون تومان محقق می‌شد. ولی امروز اعتبارات گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف تزریق شده است. امسال قریب ۳۷ میلیارد تومان در حوزه گاز فداغ و خلیلی هزینه می‌شود. ۸ میلیارد تومان در حوزه گاز ارد کار می‌شود. ۲۲ میلیارد تومان در تونل بالگنستان و ۱۰ میلیارد در جاده گراش – اوز کار می‌شود. سه چهار میلیارد تومان در جاده چک‌چک کار می‌شود. مجتمع محبی با اعتبار یک میلیارد تومان در حال کار است. مجتمع ادارای دارد کار می‌شود.»

بودجه‌های اصلی شهرستان در سه سرفصل بودجه‌های سه درصد نفت و گاز، بودجه‌های تملک دارایی و بودجه توسعه متوازن تقسیم می‌شود. فرماندار از دو برابر شدن این بودجه‌ها خبر داد: « کل اعتبار ما از محل سه درصد نفت و گاز، تملک دارایی، قانون متوازن امسال ۱۰۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. سال گذشته کل بودجه از سه محل اصلی ۸ میلیارد تومان بود که امسال به ۱۶ میلیارد و سیصد میلیون رسیده است. بودجه قانون متوازن شهرستان که موضوع جلسه امروز است پنج میلیارد و دویست میلیون تومان  است.»

فرماندار در مورد نحوه توزیع بودجه متوازن گفت:‌«بودجه توسعه متوازن بر اساس فصل و برنامه در کل کشور توزیع  می‌شود. این بودجه برای اداراتی است که در شاخص‌هایی کمتر توسعه یافته هستند و این بودجه به همه ادارات اختصاص داده نمی‌شود.»

فرودی تاکید کرد این بودجه با اولویت پروژه‌های نیمه‌تمام تقسیم می‌شود:  «شروع پروژه جدید ممنوع است و این بودجه برای مدارس، خانه‌های بهداشت، نوسازی اراضی، شهرک‌های صنعتی، گردشگری، راه‌های شهر و روستایی، فضای سبز، حوزه‌های علمیه و دین و مذهب است.»

سیروس کشکولی کارشناس بودجه سازمان برنامه و بودجه  که از شیراز برای این جلسه به گراش آمده بود در مورد توزیع این بودجه گفت: «واقف هستیم که بودجه‌ها کم است اما از منابع دیگر هم برای این طرح‌ها بودجه اختصاص داده شده است و به سرجمع توجه داشته باشید.»

کشکولی گفت : «ما در توزیع اعتبارات فرابخشی نگاه می‌کنیم و نمی‌توانیم اعتبارات را متمرکز کنیم. در مورد تخصیص هم بستگی به وضعیت کشور دارد.»

بودجه‌ها ادارات کجا هزینه می‌شود؟

بخش دوم جلسه به چانه‌زنی مدیران ادارات شهرستان برای تقسیم بودجه توسعه توازن از محل اعتبارات «قانون استفاده متوازن از امکانات» اختصاص داشت.

مهدی آیینه‌افروز رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گراش گفت: «امسال اولین سالی است که بودجه توازن نصیب ما شد. ۲۳۶ میلیون تومان به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص داده شده است.» آیینه‌افروز اعلام کرد این بودجه برای تجهیز سینما و شروع ساخت مجتمع فرهنگی هنری گراش هزینه خواهد شد. این مجتمع در هفته دولت کلنگ‌زنی شد.» (خبر در گریشنا)

به پیش‌نهاد خرسند رییس آبفا گراش  با توجه به مشکلات قطع آب، از بودجه ۳۳۰ میلیونی این اداره بخشی به بهسازی چاه‌های آب و بخشی دیگر به ساخت مخزن برای تامین آب پاقلعه اختصاص داده شد. ۷۸۰ میلیون نیز برای آبفای روستایی اختصاص داده شد.

در بخش آموزش و پرورش ۵۵۰ میلیون تومان اختصاص داده شده است که بخش عمده آن را برای تجهیز مدارس از جمله مدرسه انصاری هزینه می‌شود. رضایی رییس اداره آموزش و پرورش گراش در مورد دیگر نیازهای این اداره گفت: «در فنی و حرفه‌ای ما میزبان هستیم. در ورزشگاه الزهرا هم فنس نشده است که نیاز به اختصاص بودجه دارد.»

جمشیدی رییس اداره بنیاد مسکن از نیاز روستاهای گراش گفت: «روستاهای ما واقعا محروم هستند و همه روستاهای ما مشکل دارند. باید شاخص‌های توسعه شهرستان یک تجدیدنظر شود.» ۲۱۲ میلیون برای تدوین طرح هادی روستاهای محمدزینا و حسین‌آباد به اداره بنیاد مسکن اختصاص داده شد.

از بودجه ۵۱۸ میلیونی اداره ورزش و جوانان گراش بخشی به تکمیل ورزشگاه محبی اختصاص می‌یابد. از دیگر طرح‌های ورزش و جوانان تکمیل سالن ورزشی ارد و ساخت زمین چمن مصنوعی در روستاهای آغصه است.

اداره راه و شهرسازی با اختصاص یک میلیارد و ۳۳۷ میلیون بیشترین بودجه را در این جلسه دریافت کرد. بخش اصلی این بودجه برای ساخت جاده چک‌چک اختصاص داده می‌شود.

سهم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از بودجه توسعه متوازن ۲۳ میلیون تومان است. در نهایت شهرک‌ صنعتی ۲۳۰ میلیون، جهادکشاورزی ۲۷۰ میلیون، دانشکده علوم پزشکی ۳۸۱ میلیون، اوقاف و امور خیریه ۲۳ میلیون، حوزه علمیه ۵۰ میلیون، منایع طبیعی ۱۰۰ میلیون، شهرداری گراش ۱۰۵ میلیون، امور عشایر ۵۳ میلیون از این بودجه را دریافت خواهند کرد. البته باید در نظر داشت که این بودجه تصویب شده و دریافت و تخصیص بودجه نیازمند پیگیری‌های بعدی روسای ادارات است.

پاسخ فرودی به ترامپ و مخالفان برجام

در ابتدای جلسه فرودی، فرماندار با اشاره به موضوعات روز سخنان خود را آغاز کرد: «رییس‌جمهوری آمریکایی به نوعی برجام را رد کرده است و معتقد است برجام ضرر و خسران برای آمریکا و لابی صهیونیستی است. این مساله پاسخ خوبی به مخالفان برجام است. اگر برجام به نفع ایران نبود، آمریکایی‌ها و دشمنان ایران آن را ضرر برای خود نمی‌دانستند.»

فرماندار گراش سخنان رییس‌جمهور آمریکا را پیروزی دیپلماسی ایران دانست: «ثبات نظام جمهوری اسلامی در این قضیه ثابت شد. با وجود هجمه رییس‌جمهور آمریکا توقع این بود که ارز افزایش پیدا کند و ارزش پول ملی سقوط کند که خوشبختانه این اتفاق رخ نداد.»

فرماندار گراش تحریم سپاه را اشتباه آمریکایی‌ها دانست: «ما ممکن است در مسائل خرد اختلافات جزیی داشته باشیم ولی در قضایای ملی اختلافی با هم نداریم و همه مسئولان از جمله رییس‌جمهور محترم یک دست دفاع کردند.»

 

 

گریشنا | خبر و فرهنگ در گراش